بارشهای بهاره نشانه ترسالی نیست/لزوم حمایت از کشاورزان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، رسول جلیلی بعد از ظهر چهارشنبه در مراسم افتتاحیه چهارمین همایش ملی تغییر اقلیم و تاثیر آن بر کشاورزی و محیط زیست اظهارداشت: تغییر اقلیم از سال ۱۳۷۶ در آذربایجان غربی آغاز شده بود که تا سال ۱۳۹۶ ادامه داشت که از سال ۹۷ تا کنون میزان بارش ها افزایش داشته است و نباید شائبه ترسالی و بارندگی های مطلوب سال زراعی جاری ما را از اجرای برنامه های کاهش مصرف آب و استفاده از شیوه های نوین علمی در جهت افزایش راندمان تولیدات بخش کشاورزی دور کند.

وی با بیان اینکه  حمایت از کشاورزان ضامن تامین امنیت غذایی است افزود: بخش کشاورزی یکی ازمهمترین فعالیت‌های اقتصادی است که به عبارتی موتور محرکه اقتصاد استان به شمار می رود که پدیده تغییر اقلیم می‌تواند به شکلی ویژه آن را تحت تأثیر قرار دهد.

جلیلی تصریح کرد: در آذربایجان غربی با دارا بودن ۸۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی ، برآورد می شود امسال شش میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصول کشاورزی تولید شود که ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول زراعی ، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول باغی ، ۵۷۰ هزار تن محصول دامی ، ۲۲ هزار تن عسل و ۱۵ هزار تن در بخش شیلات و آبزیان را شامل می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاروزی آذربایجان غربی با بیان اینکه با افزایش هر یک درجه دما، نیازمند ۲۵ تا ۴۰ میلی متر بارندگی هستیم ، گفت: باید به منظور برنامه ریزی بهتر و تدوین الگوی کشت ، بانک اطلاعاتی جامعی از وضعیت کشاورزی استان، تعداد قطعات زمین، مالکان، موقعیت جغرافیایی و نوع کودهای مصرفی و اطلاعات توصیفی و مکانی با استفاده از تکنولوژی‌های جدید گردآوری و تهیه شود.

جلیلی اجرای طرح جامع اطلاعات کشاورزی استان و تهیه نقشه کاداستر اراضی آبی شامل اطلاعات مکانی و توصیفی قطعات اراضی تحت بهره برداری، برقراری کشاورزی قراردادی در جهت تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی، تهیه نقشه های تناسب اراضی جهت تدوین الگوی کشت را از مهمترین اولویت های اجرایی سازمان در سال جاری عنوان کرد.

وی با اشاره به اشتغال ۳۲.۸ تا ۳۸ درصدی جمعیت استان در بخش کشاورزی، ادامه داد: نیازمند برنامه ریزی دقیق و علمی تری در بخش کشاورزی هستیم تا دانش کشاورزان  افزایش یافته و علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی بیشتربه سمت کشاورزی علمی  در استان حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۳۰ سال است که کشورها در دنیا متحد شدند و کنوانسیون تنوع زیستی را تدوین کردند گفت: تدوین این کنواسیون ضمن حفاظت از تنوع زیستی و تضمین بهره برداری پایدار از تنوع زیستی و عادلانه مزایا، جلوی فرسایش ژنتیکی و انقراض گونه ها را می‌گیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *