اعطای وام‌های خرد با هدف ایجاد حجم بالای خوداشتغالی – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری مشهد، علی‌رضا رزم‌حسینی، استاندار خراسان رضوی، ظهر امروز در جلسه شورای هماهنگی بانک‌های استان که در محل دفتر استاندار برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به هدف‌گذاری الگوی مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی انتظار داریم که در اعطاء وام‌های خرد خود اشتغالی، سهمی برای بانک‌های استان مشخص شود.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی انجام گرفته برای اجرای طرح‌های کسب و کار در هزار و ۱۲۵ روستای هدف افزود: اختیارات استان‌ها از سیستم تمرکزگرای شبکه بانکی بسیار ناچیز است، انتظار نداریم بانک‌ها حجم پایین تسهیلات و سپرده‌های استان را در سطح استانی جبران کنند، اما می‌توان این موضوع را در سطح ملی پیگیری کرد.

رزم‌حسینی با بیان اینکه بر اساس آمارهای اعلامی، وام‌های خرد در کنار معوقات کمتر، اشتغال بیشتری ایجاد می‌کند، تصریح کرد: اگر بانک‌ها به سمت اعطاء وام‌های خرد و خوداشتغالی بروند حجم بالای اشتغال در استان ایجاد خواهد شد.

استاندار خراسان رضوی ادامه داد: با توجه به وجود مرز مشترک با افغانستان و ترکمنستان برنامه‌هایی برای اقتصادی کردن مرزهای استان در دستور کار خواهیم داشت لذا باید زمینه توسعه مبادلات با کشورهای همسایه فراهم شود.

در ادامه این نشست معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی اظهار کرد: در طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی، میزان طرح‌های سرمایه‌گذاری به حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید که برای عملیاتی شدن آن به کمک بانک‌ها نیاز داریم.

علی رسولیان با تأکید بر اینکه بین آمار بانک‌های استان در خصوص سپرده‌ها و تسهیلات و آمار بانک مرکزی حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان اختلاف وجود دارد، گفت: ۱.۶ درصد منابع بانکی استان در اختیار استان‌های دیگر قرار می‌گیرد.

گفتنی ست؛ در پایان این نشست رزم حسینی در این جلسه به دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان دستور داد که در قالب نامه‌ای به معاونت اقتصادی استانداری خراسان رضوی، بانک‌هایی که آمار و اطلاعات بانکی خود را اعلام نمی‌کنند، معرفی کند تا در ستاد تدبیر استان درباره آن‌ها تصمیم‌گیری شود.

همچنین حسن مونسان دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی هم گزارش پنج ماهه اول سال جاری در خصوص جذب منابع، سپرده‌های ارزی بانک‌های استان، سهم منابع سیستم بانکی استان از منابع کشور، عملکرد سیستم بانکی استان در تخصیص منابع، حجم خالص تسهیلات پرداختی، سهم مصارف سیستم بانکی استان از مصارف کل کشور، مانده مصارف و تسهیلات استان و عملکرد سیستم بانکی استان در تسهیلات قرض‌الحسنه را ارائه کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *