شبکه‌ای بین حقوقدانان اسلامی در کشورهای اسلامی منطقه ایجاد شود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌الاسلام سیدحسن وحدتی شبیری، رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی، بعدازظهر پنجشنبه در اختتامیه هفتمین اجلاسیه نخبگان حقوقی و قضایی کشور در مجتمع فرهنگی آفتاب ولایت در مشهد، با بیان اینکه جهاد حقوقی به معنای تلاش مخلصانه در همه امور است، اظهار کرد: تدبیر و اخلاص، جزئی از ویژگی‌های یک بسیجی است.

وی با تأکید بر اینکه خدمت، کار جهادی می‌طلبد، افزود: کار مهمی که باید همه ما به آن توجه خاص داشته باشیم، تغییر قوانین است. در واقع بیشتر قوانین و مقررات کشور مربوط به سال‌های پیش از انقلاب اسلامی است که با توجه به شرایط امروزی هیچ گونه کارایی ندارد.

حجت‌الاسلام وحدتی شبیری با بیان اینکه در حوزه قوانین بین‌الملل و تابعیت، تعارضات چشم‌گیری دیده می‌شود، تصریح کرد: بسیاری از قوانین مرتبط با حوزه بین‌الملل و تابعیت، در سال ۱۳۱۳ تصویب شده است در صورتی که در آستانه انقلاب اسلامی شرایط تغییر پیدا کرد و کشور مهاجرپذیر شد.

رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی با تأکید بر اینکه طبق قانون اساسی همه قوانین باید اسلامی باشد، ابراز کرد: آیا مقررات و قوانین مربوط به حقوق بین‌الملل و تابعیت با شرایط امروز هماهنگی دارد؟ باید با تقویت نگاه فراملی به قوانین در جهت به‌روزرسانی قوانین گام‌های جدی برداریم.

وی با اشاره به اینکه باید نسبت به مسائل، ارزیابی غیر حقوقی هم داشته باشیم، گفت: یکی از دغدغه‌های بنده که در بسیاری از مجامع علمی در مورد آن صحبت کرده‌ام، ایجاد شبکه‌ای بین حقوقدانان اسلامی در کشورهای اسلامی منطقه است.

حجت‌الاسلام وحدتی شبیری اضافه کرد: کشور ما خدمات بسیاری را به کشورهای همسایه همچون عراق، سوریه، افغانستان و… ارائه داده است، حال می‌توانیم فضایی را در بین حقوقدانان اسلامی در کشورهای اسلامی در مورد مسائل مختلف از جمله گردشگری مذهبی ایجاد کنیم تا گفت‌وگو و تعامل بیشتری با آنان صورت بپذیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *