اتحادیه اروپا به گام سوم ایران در برجام واکنش نشان داد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آناتولی، «مایا کوسیانچیچ» سخنگوی امور خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به اجرای گام سوم کاهش تعهدات ایران در توافق برجام اعلام کرد که تعهدات اتحادیه اروپا در توافق هسته‌ای به پایبندی کامل ایران وابسته است.

کوسیانچیچ در عین حال تاکید کرده که ارزیابی‌های اتحادیه اروپا درباره برنامه هسته‌ای ایران بر اساس گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت می‌گیرد و اتکای اتحادیه اروپا به گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اروپا را قادر ساخته تا فعالیت‌های ایران را تحت نظارت قرار دهد.

به گفته سخنگوی امور خارجی اتحادیه اروپا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نقش کلیدی در نظارت و راستی‌آزمایی بر تعهدات هسته‌ای ایران در برجام دارد.

کوسیانسچیچ همچنین درباره نامه وزیرخارجه ایران به موگرینی در ارتباط با اجرای گام سوم کاهش تعهدات در برجام گفت: ما با نگرانی زیاد درباره تصمیمی که در این نامه ایران اعلام کرده می‌نگریم و به ایران توصیه می‌کنیم که تمامی فعالیت‌های خود را که با تعهداتش تطابق ندارد بازگرداند و از هرگونه اقدامی که اجرای کامل توافق هسته‌ای را تضعیف می‌کند خودداری کند.

این مقام دیپلماتیک اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرد که روند پرداختی‌های سازو کار مالی اروپایی‌ها با ایران موسوم به اینستکس آغاز شده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که «گام سوم» کاهش تعهدات هسته‌ای اجرایی می‌شود.

گام سوم اعلام شده از سوی در راستای کاهش تعهدات برجامی در واکنش به عدم پای بندی طرف‌های اروپایی برجام برای عملی شدن تعهدات خود در این توافق انجام شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *