مادورو: گوایدو خائن به وطن است/ اقدام فوری قضایی لازم است – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النشره، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا از دادستانی این کشور خواست که خوان گوایدو سردسته شورشیان این کشور را به اتهام خیانت به کشور تحت پیگرد قرار دهد.

وی در سخنانی، گوایدو را متهم به واگذاری منطقه نفت خیز و مورد مناقشه اسکیبو به گویان کرد و گفت: بر اساس گزارش و اطلاعات واصله به ما، خوان گوایدو در حال گفتگو برای واگذاری اسکیبو در ازای کسب حمایت سیاسی برای حکومت ادعایی خود است. دادستانی باید اقدام فوری به عمل آورد و وی را تحت پیگرد قرار دهد؛ زیرا این جنایت به مثابه خیانت به کشور است.

شایان ذکر است که در طول تاریخ، ونزوئلا با گویان بر سر قلمرو درگیری و مشاجراتی داشته که عمدتاً مربوط به منطقه اسکیبو می‌شود و همچنین با کلمبیا بر سر خلیج ونزوئلا درگیری داشته‌است. «اسکیبو» منطقه‌ای میان غرب رودخانه «اسکیوو» تا کوه «رورائیما» (شرق ونزوئلا) می‌باشد؛ وسعت آن نیز ۱۵۹ هزار و ۵۴۲ کیلومتر مربع است که گویان آن را متعلق به خود می‌داند اما ونزوئلا نیز بر اساس پیمان ژنو در ۱۷ فوریه ۱۹۶۶ (۲۸ بهمن ۱۳۴۴) ادعای حاکمیت آن را دارد. گویان مدعی است که دادگاهی در سال ۱۸۹۹ به نفع این کشور رأی داده است اما ونزوئلا معتقد است که رأی این دادگاه ناعادلانه می‌باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *