خرید لباس پرسپولیس افزایش ۸۰۰ تومانی نرخ دلار در یک روز/ کاهش چشمگیر دادوستد در بازار سکه/ افزایش حقوق‌ها همچنان پلکانی نیست/ کرونا دامن بیت کوین را هم گرفت!

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.
به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون عبور شاخص کل بورس از مقاومت ۵۲۰ هزار واحدی، تداوم سایه کرونا بر بازار‌های آسیایی، ۱.۷ تریلیون دلار از ارزش سهام آمریکا دیروز بر باد رفت، قیمت نفت کاهش یافت / نفت آمریکا زیر ۵۰ دلار، زمان واریز یارانه معیشتی مشخص شد، تهدید ۱.۱ تریلیون دلاری کرونا برای اقتصاد جهان، یک مقام آمریکایی هوآوی را با مافیا مقایسه کرد و سراتوی ۴۰۵ میلیون تومانی در بازار را در بر دارد.
عبور شاخص کل بورس از مقاومت 520 هزار واحدی
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز، با افزایش ۵۸۸۰ واحدی معادل ۱.۳۰ درصد به رقم ۵۲۴ هزار و ۳۹۳ واحد رسید. این در حالی است که در فرابورس شاخص کل با رشد ۵۲ واحدی به رقم ۶ هزار و ۷۴۴ واحد و شاخص قیمت (وزنی-ارزشی)، با افزایش ۱۵۶۷ واحدی معادل ۱.۱۳ درصد به رقم ۱۳۹ هزار و ۸۰۰ واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز، با رشد ۳۰۰۰ واحدی معادل ۱.۷۶ درصد، عدد ۱۷۳ هزار و ۹۴۴ واحد را به نمایش گذاشت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش ۱۹۹۷ واحدی معادل ۱.۷۶ درصد به رقم ۱۱۵ هزار و ۸۰۰ واحد، شاخص سهام آزاد شناور، ۱۰۴۲۲ واحد افزایش معادل ۱.۶۲ درصد را رقم زد و به سطح ۶۵۵ هزار و ۳۴۴ واحد و همچنین شاخص بازار اول با ۴۴۸۹ واحد افزایش معادل ۱.۲۳ درصد به رقم ۳۶۹ هزار و ۸۷۱ واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز، با ۱۰۹۹۷ واحد افزایش معادل ۰.۹۹ درصد همراه بود و عدد یک میلیون و ۱۱۶ هزار واحد را به نمایش گذاشت.
ارزش معاملات امروز بورس تهران بیش از ۵۵۸۹.۸ میلیارد تومان بود که ناشی از جابجایی بیش از ۷ میلیارد و ۶۵۹ میلیون برگه سهم طی یک میلیون و ۳۹ هزار نوبت معاملاتی بود. بیشترین گردش نقدینگی را امروز در فلزات اساسی با ۵۲۹ میلیارد تومان ارزش معاملاتی شاهد بودیم و پس از آن نماد‌های شیمیایی با ۴۹۶.۹ میلیارد تومان بیشترین ارزش را داشتند.
تداوم سایه کرونا بر بازار‌های آسیایی
با نگرانی شدید سرمایه‌گذاران از شیوع سریع ویروس کرونا در خارج از چین، بازار‌های مالی اروپا و آمریکا به شدت سقوط کرد تا روز چهارشنبه بازار‌های آسیایی هم به دنبال آن سقوط کنند. نیکی ژاپن به دنبال سقوط ۳ درصدی روز گذشته، ۰.۸۴ درصد افت کرد. ای‌اس‌اکس استرالیا ۲.۳۱ درصد سقوط کرد و کوسپی کره‌جنوبی ۱.۱۰ درصد از ارزش خود را از دست داد. سهام بانک‌های استرالیایی بین ۱.۷۹ درصد تا ۲.۵۴ درصد سقوط کردند. در بازار چین، شاخص کامپوزیت شانگ‌های با افت اندک ۰.۱۸ درصدی روبه رو شد، در حالی که هانگ‌سنگ هنگ‌کنگ ۰.۶۸ درصد پایین آمد. گسترده‌ترین شاخص سهام آسیا اقیانوسیه ام‌اس‌سی‌آی در خارج از ژاپن ۰.۹۸ درصد پایین آمد. در بازار ارز، شاخص دلار از ۹۹.۳ واحد دیروز، تا ۹۹.۱۱۵ واحد پایین آمد. نرخ برابری ین ژاپن با دلار آمریکا از ۱۱۰.۱۲ واحد دیروز تا ۱۱۰.۴۴ واحد تضعیف شد. یوآن چین هم ۰.۱۵ درصد در بازار‌های خارجی افت کرد تا نرخ برابری آن با دلار به ۷.۰۲۳۴ واحد برسد.
۱.۷ تریلیون دلار از ارزش سهام آمریکا دیروز بر باد رفت
سقوط سنگین سهام آمریکا در روز گذشته که با نگرانی شدید از افزایش مبتلایان به ویروس کرونا اتفاق افتاد، ۱.۷ تریلیون دلار از ارزش شرکت‌های آمریکایی را از بین برد. طبق اعلام روزنامه اس‌اندپی-داوجونز، بیش از ۹۰۰ میلیارد دلار از این خسارت مربوط به سقوط شاخص اس‌اندپی می‌باشد. از روز چهارشنبه گذشته تا کنون بازار‌های سهام جهانی بیش از ۲.۴۴ تریلیون دلار را از دست داده‌اند. روز گذشته هر سه شاخص مهم سهام آمریکا بیش از ۳.۵ درصد سقوط کردند. با باز شدن بازار‌های آمریکا در صبح سه‌شنبه (چهارشنبه شب به وقت تهران) شاخص‌های سهام آمریکا مجدداً بیش از ۱.۳ درصد سقوط کردند.
افزایش ۸۰۰ تومانی نرخ دلار در یک روز
در معاملات امروز شاهد ادامه روند افزایشی شاخص ارزی هستیم، به گونه‌ای که دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی با جهش کم سابقه روبه رو و پس از مدت‌ها در کانال ۱۵ هزار تومانی قیمت گذاری شده است.

بنابراین در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۱۵۵۰۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل با رشد ۸۰۰ تومانی نسبت به روز قبل، به نرخ ۱۵۶۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می‌شود. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی ها، به نرخ ۱۶۶۰۰ تومان از مردم خریداری و به قیمت ۱۶۷۰۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می‌شود که نسبت به روز سه شنبه، ۸۰۰ تومان گران‌تر شده است. علاوه بر نرخ‌های اعلام شده در این صرافی ها، در حال حاضر در بازار آزاد، شاهد نوسان دلار در محدوده ۱۵۶۵۰ تومان و یورو در سطح ۱۶۸۵۰ تومان هستیم. همچنین درهم امارات به عنوان ارز اثرگذار بر نرخ دلار؛ به قیمت ۴۳۴۰ تومان رسیده است.
همتی: تلاش بانک مرکزی برای ثبات بازار ارز
عبدالناصر همتی در نهمین نشست دوره‌ای با اقتصاددانان که عصر دیروز برگزار شد، با اشاره به شرایط خاص و حساس کشور گفت: بانک مرکزی با در نظر داشتن شرایط کشور، بیشتر تلاش خود را بر تأمین ثبات و آرامش بازار‌های پول و ارز داشته است. رئیس‌کل بانک مرکزی ضمن قدردانی از پیشنهادها و ایده‌هایی که از طرف اقتصاددانان و سایر کارشناسان مطرح می‌شود، گفت: با توجه به مرجعیت گفته‌ها و نظرات صاحب‌نظران در جامعه از آنان دعوت می‌شود برای تقویت تولید ملی و خنثی‌سازی تحریم‌های ظالمانه و تداوم ثبات بازارها، با مسئولین همراهی و امید را در جامعه تقویت کنند. رئیس شورای پول و اعتبار درباره حجم نقدینگی عنوان کرد: هر چند نرخ ۲۸ درصد برای نقدینگی بالاست، با توجه به شرایط کشور و نیز کاهش درآمد‌های نفتی، انحراف سه درصدی این نرخ از میانگین ۵۰ ساله نقدینگی، نشان از کنترل شرایط دارد و برای کنترل آن از ابزار‌های مختلف استفاده خواهیم کرد.
کاهش چشمگیر دادوستد در بازار سکه
محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت‌وگو با تابناک اقتصادی در خصوص نرخ‌های پایانی بازار امروز اظهار داشت: با توجه به افت نرخ جهانی طلا به رقم ۱۶۳۴ دلار و رشد نرخ دلار، شاهد ثبات نسبی در نرخ‌های امروز بازار طلا و سکه بودیم. به گونه‌ای که در پایان فعالیت بازار امروز، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) به رقم ۶ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان رسید. هر قطعه سکه تمام طرح قدیم نیز به رقم ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و هر نیم سکه بهار آزادی نیز به رقم ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان و هر ربع سکه بهار آزادی نیز به رقم ۱ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان رسید. هر سکه یک گرمی نیز ۹۶۰ هزار تومان قیمت گذاری و هر گرم طلای ۱۸ عیار، به رقم ۶۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. همچنین هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، به رقم ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید.
کشتی آرای با تاکید بر نبود حباب در نرخ‌های بازار سکه افزود: در شرایط کنونی بازار با کاهش چشمگیر دادوستد‌ها مواجه شده است که در این میان شیوع ویروس کرونا و در نتیجه افت محسوس رفت و آمد مردم در بازار، بی تاثیر نبوده است.
قیمت نفت کاهش یافت/ نفت آمریکا زیر ۵۰ دلار
از آنجایی که در آسیا، اروپا و کشور‌های تولیدکننده نفت غرب آسیا، صد‌ها مورد ابتلا به ویروس کرونا را اعلام کردند و امریکا نیز نسبت به واگیر غیرقابل اجتناب هشدار داد، قیمت نفت خام آمریکا در معاملات امروز به زیر ۵۰ دلار، یعنی کمترین رقم از ژانویه ۲۰۱۹ رسید. هر بشکه نفت برنت با ۹۴ سنت کاهش ۵۴.۰۱ دلار فروخته شد، در حالی که نفت خام آمریکا با ۴۶ سنت کاهش ۴۹.۴۴ دلار در هر بشکه معامله شده بود.
افزایش حقوق‌ها همچنان پلکانی نیست
هادی قوامی سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۹ در گفت‌وگویی به تشریح سومین جلسه کمیسیون تلفیق بودجه سال آتی، پس از رد کلیات این لایحه در صحن علنی پرداخت.
وی با بیان اینکه پایه حقوق کارکنان دولت دو میلیون ۸۰۰ هزار تومان ماند، اضافه کرد: افزایش ۱۵ درصدی اعمال می‌شود و افزایش حقوق‌ها همچنان پلکانی نشده است. وی همچنین از تخصیص ۶۰ لیتر بنزین نوروزی برای خودرو‌ها خبر داد و گفت: به شرط تصویب در صحن علنی، فروردین ماه علاوه بر ۶۰ لیتر سهمیه خودروها، ۶۰ لیتر نیز برای مسافرت به خودرو‌ها تخصیص داده می‌شود. صاحبان خوردو‌ها تا سه ماه برای استفاده از آن فرصت دارند.
زمان واریز یارانه معیشتی مشخص شد
چهارمین مرحله از یارانه حمایت‌های معیشتی ساعت ۲۴ روز شنبه (۱۰ اسفند) به حساب سرپرستان خانوار واریز خواهد شد. کمک‌های معیشتی به تناسب بعد افراد خانوار پرداخت خواهد شد، به گونه‌ای که برای خانوار‌های یک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان، پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان واریز انجام خواهد شد. در این مرحله، ۲۸۶ هزار و ۱۴۹ خانوار دیگر که درخواست بررسی مجدد آن‌ها از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تایید شده، یارانه حمایت معیشتی اسفند ماه و مراحل قبل را همزمان دریافت خواهند کرد.
تهدید ۱.۱ تریلیون دلاری کرونا برای اقتصاد جهان
مرکز اقتصادی آکسفورد، آسیب کرونا به اقتصاد جهان را ۱.۱ تریلیون دلار برآورد کرده است؛ شوکی کوتاه، اما بسیار حاد. «چشم‌انداز نگران‌کننده شیوع ویروس کرونا به اولین اختلال جدی در روند جهانی شدن تبدیل شده است. حالا تردید‌ها نسبت به ثبات اقتصاد جهانی افزایش یافته است.» بلومبرگ چنین درباره تهدید اقتصاد جهان با ویروس کرونا می‌نویسد.
یک مقام آمریکایی هوآوی را با مافیا مقایسه کرد
اسپوتنیک: یک مقام بلندپایه دولت ترامپ گفت که شرکت هوآوی با قلدری، دزدی و دامپینگ رقابت را در بازار از بین برده است. وی که نامش ذکر نشده است در مصاحبه با شبکه خبری CNBC به هوآوی لقب مافیا داد و گفت که این شرکت می‌تواند از پارلمان انگلیس جاسوسی کند. این مقام آمریکایی ادامه داد: ما چگونه باید با این مسأله که بزرگ‌ترین بازیگر بازار شبیه مافیاست، برخورد کنیم. شما بودید چه کار می‌کردید؟ وی البته هیچ جوابی نسبت به رویکرد دولت آمریکا در این باره اعلام نکرد و اظهار داشت: گفت‌وگو‌ها در این باره همچنان در جریان است.
این مقام آمریکایی در حالی به هوآوی لقب مافیا داده که دولت ترامپ در تلاش است تا راه‌های حضور این شرکت چینی در توسعه شبکه‌های تلفن همراه نسل پنجم آمریکا و متحدان این کشور را ببندد. ترامپ بار‌ها شرکت هوآوی چین را تهدیدی علیه امنیت آمریکا معرفی نموده و این در حالی است که هوآوی تمام این اتهامات را رد کرده است.
کرونا دامن بیت کوین را هم گرفت!
پس از آن که کشور‌های بیشتری در خاورمیانه و اروپا از ثبت مبتلایان جدید به کرونا خبر دادند، ارزش بیت کوین و سایر ارز‌های دیجیتالی کاهش یافت.
بهای بیت کوین پس از آن که در هفته‌های اخیر تا ۱۰ هزار دلار نیز افزایش یافته بود، در معاملات امروز با ۴.۲۹ درصد کاهش به ۹۱۷۲.۰۴ هزار دلار رسید تا در یکی از کمترین سطوح سه هفته اخیر قرار گیرد. نوسانات شدید بیت کوین باعث شده است که بسیاری از افراد نسبت به ورود برای معامله این ارز احتیاط کنند، چون در بازه زمانی ژوئن تا دسامبر ۲۰۱۷ ارزش بیت کوین ۴۰۰ درصد افزایش یافت، اما در بازه زمانی اکتبر تا دسامبر سال گذشته ارزش آن ۳۰ درصد کاهش یافت. بیت کوین اکنون حدود ۱.۵ برابر ارزش ابتدای امسال خود قیمت دارد و اختلاف نظر بین مسیر قیمت آینده آن در بین تحلیلگران بالاست
سراتو ۴۰۵ میلیون تومان شد

منبع: تسنیم
پیاز رکورد بیشترین افزایش قیمت سالانه را شکست
متوسط قیمت اقلام خوراکی مناطق شهری در بهمن ماه سال ۹۸ نشان میدهد برخی اقلام خوراکی در سبد معیشت خانوار همچنان نسبت به ماه قبل رشد دارد؛ بنابراین، بیشترین افزایش قیمت اقلام خوراکی نسبت به ماه قبل (دی ماه) مربوط به موز با ۹ درصد، سیب زمینی و پرتقال ۸.۸ درصد، پیاز ۴۶.۲ درصد، عدس ۲.۳ درصد، شکر ۲.۲ درصد و سیب ۳.۶ درصد است. همچنین بیشترین کاهش قیمت نسبت به مدت مشابه ماه قبل برای اقلامی مانند گوجه با ۱۸.۴ درصد، خیار ۱۳ درصد، رب گوجه ۹ درصد، گوشت گوسفند ۱.۴ درصد و گوشت مرغ ۱.۲ درصد ثبت شد.
مرغ گران نمی‌شود
رئیس هیات مدیره انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی اعلام کرد، شیوع بیماری کرونا و افزایش تقاضای خرید مرغ، تاثیری در قیمت مرغ نخواهد داشت. محمد یوسفی در گفت‌وگو با ایسنا در این باره اظهار کرد: با شیوع بیماری کرونا مردم برای اینکه بیشتر در خانه بمانند، خریدهایشان را به اندازه یک هفته انجام می دهند و همین امر باعث شده که در چند روز اخیر تقاضای خرید مرغ افزایش یابد. وی ادامه داد: این افزایش تقاضای خرید مرغ تاثیری در قیمت آن نگذاشته است و در حال حاضر قیمت مصوب مرغ در میادین میوه و تره بار ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان و در خرده فروشی‌ها حدود ۱۴ هزار تومان است. به گفته رئیس هیات مدیره انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی در یکی دو روز آینده التهاب بازار فروکش خواهد کرد. یوسفی در ادامه تصریح کرد:هیچ نگرانی جهت تامین مرغ وجود ندارد، زیرا در صورت کمبود مرغ  شرکت پشتیبانی امور دام، مرغ ذخیره شده را به بازار تزریق می‌کند. از طرفی ماه گذشته ۱۳۰ میلیون جوجه ریزی انجام شده است که گوشت آن هم وارد بازار خواهد شد.
کشف 20 تن دستکش طبی احتکاری
معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت خبر داد: در گشت بازرسی توسط بازرسان واحد کالای قاچاق سازمان صمت استان تهران، حدود 20 تن دستکش طبی احتکار شده کشف و ضبط شد. عزیزاله افضلی اعلام کرد: این دستکش ها با هماهنگی بعمل آمده با پلیس امنیت اقتصادی و سازمان غذا و دارو، تحویل هیات امنای ارزی وزارت بهداشت شد. معاون نظارت و بازرسی سازمان گفت: این دستکش ها از انواع داخلی و خارجی بوده که به منظور سود جویی و توزیع خارج از شبکه احتکار شده بود.
 ♦ برای اطلاع از جدیدترین قیمت دلار در بازار امروز تهران، به کانال «تابناک» در تلگرام بپیوندید
 

نظرات بسته اند