خرید لباس پرسپولیس همتی: اصلاً تورم ۵۰-۶۰ درصدی نخواهیم داشت / اولتیماتوم وزیر صنعت برای ساماندهی ۲۴ ساعته بازار خودرو / افزایش قیمت دلار در صرافی بانکی / توصیه پلیس به تازه واردان بورس

تابناک هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.
به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس به روند صعودی ادامه داد، پراید ۶۷ میلیونی هم خریدار ندارد، قیمت‌های فعلی بازار خودرو، ساختگی و دست چند نفر است، وزیر اقتصاد برزیل: در صورت رکود، بازار را غرق در نقدینگی می‌کنیم، مخالفت مجلس با طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی و مشاور ترامپ: خبری از تعطیلی اقتصاد نیست را در بر دارد.
بورس به روند صعودی ادامه داد
شاخص کل بورس تهران امروز با رشد ۲۳ هزار و ۷۵ واحدی در ارتفاع یک میلیون و ۴۳ هزار و ۲۹۲ واحدی قرار گرفت، شاخص قیمت وزنی ارزشی نیز با رشد ۶۱۳۷ واحدی رقم ۲۷۷ هزار و ۴۷۳ واحدی را به نمایش گذاشت، شاخص کل هم وزن با تقویت ۵۴۹۷ واحدی به کانال ۳۲۴ هزار و ۸۷۸ واحدی صعود کرد، شاخص قیمت هم وزن نیز با افزایش ۳۶۴۷ واحدی به میانه کانال ۲۱۵ هزار واحدی رسید، شاخص آزاد شناور با جهش ۳۶ هزار و ۶۷ واحدی رقم یک میلیون و ۳۲۴ هزار و ۴۰۷ واحدی را به نمایش گذاشت و شاخص بازار اول با رشد ۲۴ هزار و ۹۵۸ واحدی به ارتفاع ۷۶۵ هزار و ۵۱۹ واحدی صعود کرد، شاخص بازار دوم نیز با افزایش ۱۳ هزار و ۱۳۹ واحدی رقم دو میلیون و ۱۰۰ هزار و ۱۷۷ واحدی را نمایش داد.
توصیه پلیس به تازه واردان بورس
سردار محمدرضا مقیمی، رئیس پلیس امنیت اقتصادی ناجا گفت: با توجه به استقبال مردم از بازار بورس، پلیس امنیت اقتصادی تلاش می‌کند با توجه به اشراف اطلاعاتی که دارد چالش‌های پیش روی بازار بورس و سرمایه را رصد کند تا از هرگونه سوءاستفاده‌های احتمالی از سوی افراد سودجو در این بازار جلوگیری شود، به همین دلیل، پلیس امنیت اقتصادی با حساسیت بیشتری موضوع بورس را دنبال می‌کند. در بحث بورس و ورود نقدینگی آنچه پر اهمیت جلوه می‌کند این است که تعدادی از سهامداران با سرمایه و پول کمی که فراهم کرده اند و شاید آگاهی چندانی هم از بازار بورس ندارد، به عنوان تازه واردان، وارد عرصه بورس شده و فعالیت اقتصادی خود را شروع کرده اند. برای آنکه تازه واردان بازار بورس عاقبت اقتصادی ناخوشایندی نداشته باشند، از رفتار‌های هیجانی پرهیز کرده و حتماً زیر نظر کارشناسان باتجربه در سازمان بورس فعالیت اقتصادی خود را گسترش دهند.
افزایش قیمت دلار در صرافی بانکی
امروز هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور، به نرخ ۱۵۸۵۰ تومان از مردم خریداری و با رشد ۱۵۰ تومانی نسبت به روز قبل، به رقم ۱۵۹۵۰ تومان فروخته شد. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی‌ها به نرخ ۱۷۲۵۰ تومان از مردم خریداری و به قیمت ۱۷۳۵۰ تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد که نسبت به روز قبل، ۱۵۰ تومان گران‌تر شده است.
عقب نشینی سکه امامی از رکورد ۷ میلیون تومان
محمد کشتی آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفت‌وگو با تابناک اقتصادی در خصوص روند بازار امروز اظهار داشت: قیمت‌ها در بازار امروز با توجه به نرخ دلار ۱۶۵۴۰ تومانی و ثبات نرخ جهانی طلا در محدوده ۱۷۰۳ دلار، با رشد نسبی تا میانه‌های روز همراه شد که دلیل این روند، ورود تقاضا در بازار برای خرید سکه به ویژه سکه امامی بوده است. حال بر اساس آخرین قیمت‌های بازار امروز، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) که صبح به رقم ۷ میلیون تومان معامله شده بود، در نهایت با ۱۱۰ هزار تومانی به قیمت ۶ میلیون و ۸۹۰ هزار تومان رسید. هر قطعه سکه تمام طرح قدیم نیز به رقم ۶ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان رسید که نسبت به ابتدای روز، ۵۰ هزار تومان کاهش داشته است.
همچنین هر نیم سکه بهار آزادی ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است که نسبت به نرخ صبح، ۵۰ هزار تومان ارزان شده است. هر ربع سکه بهار آزادی که در معاملات ابتدای روز، یک میلیون و ۹۸۰ هزار تومان قیمت گذاری شده بود، در نهایت با کاهش ۲۰ هزار تومانی به رقم یک میلیون و ۹۶۰ هزار تومان رسیده است. هر سکه یک گرمی نیز در بازار امروز، با افت ۱۰ هزار تومانی نسبت به قبل از ظهر، به رقم ۹۹۰ هزار تومان فروخته شد. هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، ۲ میلیون و ۸۸۹ هزار تومان قیمت گذاری شد. این در حالی است که صبح امروز، هر مثقال طلای ۱۷ عیار، ۲ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان قیمت گذاری شده بود. همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار که صبح امروز به رقم ۶۷۲ هزار تومان رسیده بود، در پایان فعالیت بازار امروز، به رقم ۶۶۷ تومان معامله شد.
همتی: اصلاً تورم ۵۰-۶۰ درصدی نخواهیم داشت
رئیس کل بانک مرکزی ضمن تأکید بر اینکه تمام هدف‌مان مهار تورم است، گفت: بر خلاف آنچه در افکار عمومی اعلام می‌کنند که تورم ۵۰-۶۰ درصدی خواهیم داشت، تأکید می‌کنم که اصلاً این تورم‌ها اتفاق نخواهد افتاد. روند تورم را کاملاً کنترل شده می‌بینیم. همتی اضافه کرد: هرچند شرایط اقتصادی سختی داریم که ناشی از فشار تحریم، کاهش شدید قیمت نفت، مشکلات بودجه‌ای و کسری که می‌تواند دولت در بودجه داشته باشد، است، برای همه این مشکلات در دولت تصمیم گرفته شده است. /تسنیم
اولتیماتوم وزیر صنعت برای ساماندهی ۲۴ ساعته بازار خودرو
رضا رحمانی در حاشیه جلسه بررسی وضعیت بازار که با حضور جمعی از صاحبنظران، دانشگاهیان و انجمن‌های مرتبط که در وزارت صنعت برگزار شد، اظهار داشت: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مکلف است در روش‌های کنترل و نظارت خود بر بازار خودرو تجدیدنظر کند و در سریعترین زمان ممکن و برای فروکش کردن تلاطم به وجود آمده در این بازار، اقدامات مقتضی را انجام و نتایج را به مردم گزارش کند. شورای رقابت نیز باید تا فردا، طبق دستورالعمل‌های خود نسبت به تعیین قیمت خودرو، اقدام و نتیجه را به ستاد تنظیم بازار کشور جهت تصویب نهایی ارائه کند.
در همین راستا، ستاد تنظیم بازار نیز ضرورت دارد در اسرع وقت نسبت به تصویب نهایی تصمیمات اعلامی شورای رقابت با اولویت تامین حداکثری حقوق مردم اقدام و اطلاع رسانی نماید. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تاکیدات انجام شده به مدیران خودروسازی کشور در جلسه روز گذشته خود با آنها، تصریح کرد: خودروسازان تکلیف دارند در نحوه ثبت نام متقاضیان، اصلاحات لازم را اعمال کنند و در این خصوص شفاف سازی کنند. رحمانی گفت: هر یک از این اقدامات باید تا ۲۴ ساعت آینده به گونه‌ای برنامه ریزی و عملیاتی شوند تا بازار به نحو مطلوبی مدیریت شود و مصرف کنندگان واقعی خودرو بتوانند به سهولت دسترسی به خودرو داشته باشند.
پراید ۶۷ میلیونی هم خریدار ندارد
رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با بیان اینکه قیمت پراید در روز‌های گذشته تا ۹۰ میلیون تومان نیز بالا رفته بود، گفت: در حال حاضر قیمت سایپا ۱۳۱ در بازار به ۷۲ میلیون تومان رسیده و البته برای این قیمت هم مشتری وجود ندارد و حتی کسی حاضر به خرید این خودرو با قیمت ۶۷ میلیون تومان هم نیست. وی تصریح کرد: کاهش ۲۰ میلیون تومانی قیمت سایپا ۱۳۱ در مورد سایپا ۱۱۱ نیز اتفاق افتاده و در حال حاضر این خودرو هم تقریباً هم قیمت سایپا ۱۳۱ در بازار عرضه می‌شود. وی با بیان اینکه قیمت برخی خودرو‌های داخلی نیز در بازار ۵ و یا ۱۰ میلیون تومان کاهش یافته است، گفت: پژو ۴۰۵ نیز که قیمتش در بازار تا ۱۵۰ میلیون تومان بالا رفته بود، امروز با قیمت ۱۲۷ میلیون تومان عرضه شد که البته با همین قیمت هم مشتری برای خرید وجود ندارد. قیمت تیبا نیز در بازار با افت ۱۰ میلیون تومانی به ۸۰ میلیون تومان رسیده است. پژو پارس هم با کاهش ۷ میلیون تومانی قیمت در بازار روبه رو شده و امروز با قیمت ۱۴۳ میلیون تومان عرضه می‌شود. /فارس
قیمت‌های فعلی بازار خودرو، ساختگی و دست چند نفر است
رضا شیوا، رئیس شورای رقابت گفت: همه قیمت‌های فعلی ساختگی و دست چند نفر است و اگر قوه قضاییه وارد شود و این چند نفر را بازخواست و خودرو‌های دپو شده را وارد بازار کند، قیمت‌ها شکسته خواهد شد. قیمت‌های کنونی اگر بشکند امکان دارد ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت‌ها کاهش یابد. قیمت کنونی خودرو حباب دارد و عده‌ای در تلاش برای نگه داشتن این حباب هستند و این حباب را باید بترکانیم تا قیمت‌ها واقعی شود.
وزیر اقتصاد برزیل: در صورت رکود، بازار را غرق در نقدینگی می‌کنیم
وزیر اقتصاد برزیل می‌گوید، بانک مرکزی این کشور در صورت رکود ناشی از پاندمی ویروس کرونا، احتمالا “بارانی از نقدینگی” را به اقتصاد برزیل تزریق خواهد کرد. به گزارش ایبِنا از رویترز، با وجود این، «پائولو گوئدس» در این نشست آنلاین اقتصادی اعلام کرد که براساس پیش بینی وی، با توجه به نشانه‌های اصلی احیای سریع که تاکنون نمود کرده است، بزرگ‌ترین اقتصاد منطقه آمریکای لاتین به سرعت با ریکاوری V. شکل احیا خواهد شد. کنگره برزیل پنجشنبه هفته گذشته با تصویب اصلاحیه قانون اساسی در خصوص هزینه‌های مضاعف و تدابیر اضطراری در راستای تعدیل آثار ناشی از بحران بهداشتی جاری، به بانک مرکزی این کشور اجازه داد تا دارایی‌های بخش دولتی و خصوصی را خریداری کند. گوئدس گفت که در صورت وقوع رکود، بانک مرکزی برزیل قادر است برای شرکت‌ها و حتی کسب و کار‌های کوچک نقدینگی فراهم کند. وی در این باره گفت: در صورت وقوع رکود و تقاضای نامحدود برای نقدینگی، مجموعه اقتصاد را با بارانی از نقدینگی اشباع می‌کنیم. وی در ادامه گفت که اقتصاد برزیل تا اینجای کار و تحت تاثیر کاهش رکوردشکن نرخ بهره نشانه‌هایی از احیای سریع را از خود بروز داده است.
مخالفت مجلس با طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی
نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹) مجلس شورای اسلامی با طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی اعاده شده از سوی شورای نگهبان مخالفت کردند. طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی که پس از رفع ایراد شورای نگهبان در تاریخ اول بهمن ماه سال ۹۸ جهت بررسی مجدد از صحن علنی به کمیسیون اجتماعی ارجاع شده بود، که امروز با توجه به نیاز به دو سوم آرای نمایندگان مورد بررسی قرار گرفت، اما مورد موافقت مجلس شورای اسلامی قرار نگرفت.
مشاور ترامپ: خبری از تعطیلی اقتصاد نیست!
مشاور اقتصادی ترامپ گفت، حتی در صورت همه گیری دوم نیز اقتصاد آمریکا دیگر قرنطینه نخواهد شد. به نقل از بیزینس اینسایدر، لری کودلو با اشاره به نگرانی برخی از کارشناسان نسبت به بروز موج دوم همه گیری کرونا در این کشور در صورت بازگشایی زودهنگام اقتصاد گفت: برخی می‌گویند اگر موج دیگری شیوع پیدا کند، چه؟ ببینید قرار نیست بار دیگر اقتصاد را تعطیل کنیم. ما بیشتر از قبل راجع به این ویروس می‌دانیم و بیشتر از قبل باتجربه هستیم و بیشتر از قبل برای مقابله با آن مجهزیم. مشاور اقتصادی ترامپ با بیان اینکه روند تدریجی بازگشایی اقتصاد آمریکا ادامه خواهد یافت افزود: حتی در صورتی که با موج دوم همه گیری مواجه شویم نیز برنامه‌ای برای قرنطینه مجدد اقتصاد نداریم.

نظرات بسته اند